Na mocy ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2018 r., poz. 130) ustawodawca dokonał nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym. Wprowadzony został m. in. zapis art. 28aa dotyczący sporządzenia przez wójta gminy raportu o stanie gminy i przedstawienia go radzie gminy do dnia 31 maja każdego roku.
Raport jest podsumowaniem działalności wójta w roku poprzednim i obejmuje w szczególności realizację polityk, programów i strategii, budżetu obywatelskiego i uchwał rady gminy.
W debacie nad raportem o stanie gminy mogą brać udział również mieszkańcy na zasadach określonych w ustawie.
W związku z powyższym uprzejmie informuję o możliwości zgłaszania się do udziału w debacie. Zgłoszenia przyjmowane są w Urzędzie Gminy w Warlubiu, ul. Dworcowa 15, pok. nr 22 (biuro Rady Gminy) do dnia 24 czerwca 2019 r. w godzinach pracy urzędu.
Debata nad raportem o stanie Gminy Warlubie odbędzie się w dniu 25 czerwca 2019 r. na sesji Rady Gminy Warlubie.
Formularz zgłoszenia do debaty jest dostępny poniżej, a także w biurze Rady Gminy w Urzędzie Gminy w Warlubiu.
Wyciąg: art. 28aa ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym:
- Wójt co roku do dnia 31 maja przedstawia radzie gminy raport o stanie gminy.
- Raport obejmuje podsumowanie działalności wójta w roku poprzednim, w szczególności realizację polityk, programów i strategii, uchwał rady gminy i budżetu obywatelskiego.
- Rada gminy może określić w drodze uchwały szczegółowe wymogi dotyczące raportu.
- Rada gminy rozpatruje raport, o którym mowa w ust. 1, podczas sesji, na której podejmowana jest uchwała rady gminy w sprawie udzielenia lub nieudzielenia absolutorium wójtowi. Raport rozpatrywany jest w pierwszej kolejności. Nad przedstawionym raportem o stanie gminy przeprowadza się debatę.
- W debacie nad raportem o stanie gminy radni zabierają głos bez ograniczeń czasowych.
- W debacie nad raportem o stanie gminy mieszkańcy gminy mogą zabierać głos.
- Mieszkaniec, który chciałby zabrać głos w trybie określonym w ust. 6, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami:
- w gminie do 20 000 mieszkańców - co najmniej 20 osób;
- w gminie powyżej 20 000 mieszkańców - co najmniej 50 osób.
- Zgłoszenie składa się najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, na który zwołana została sesja, podczas której ma być przedstawiany raport o stanie gminy. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności otrzymania przez przewodniczącego rady zgłoszenia. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15, chyba że rada postanowi o zwiększeniu tej liczby.
- Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie gminy rada gminy przeprowadza głosowanie nad udzieleniem wójtowi wotum zaufania. Uchwałę o udzieleniu wójtowi wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy. Niepodjęcie uchwały o udzieleniu wójtowi wotum zaufania jest równoznaczne z podjęciem uchwały o nieudzieleniu wójtowi wotum zaufania.
- W przypadku nieudzielenia wójtowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta. Przepisy art. 28a ust. 3 i 5 stosuje się odpowiednio.
Przewodnicząca Rady Gminy
/-/ Maria Jankowska